Az élelmiszeripar modernizálása a digitalizáció és az Ipar 4.0 segítségével
A digitalizáció, az ipar 4.0 és a fejlett gyártástechnológiák számos új képessé tévő funkciót és alkalmazási lehetőséget kínálnak, amelyek megoldást nyújtanak az élelmiszeripari vállalatok igényeire és problémáira, javítva versenyképességüket.
A digitalizációs és Ipar 4.0 megoldások főbb előnyei az élelmiszeripar számára:
Költségcsökkentés: az erőforrások hatékony felhasználása - energia, víz, alapanyagok, adalékanyagok, csomagolóanyag, munkaerő - és az anyagáram tekintetében.
A kapacitáskihasználás javítása
a termékváltások közötti átállási idő csökkentésével,
a karbantartások előrejelzésével;
az állásidők csökkentésével,
a folyamatok optimalizálása, tervezése és szimulálása által.Technológiai háttér új termékek és szolgáltatások kifejlesztéséhez
A munkaerő hatékonyságának és termelékenységének fokozása
A fogyasztói igényeknek megfelelő kisebb terméktételek gyártása a tömeggyártáséhoz hasonló költségek mellett.
Az élelmiszer-biztonság és -minőség hatékonyabb szabályozása.
A Campden BRI Magyarország szolgáltatásai:
A digitalizációs és Ipar 4.0 megoldások alkalmazási lehetőségeinek felmérése.
Élelmiszer-technológiai problémamegoldás a fejlett technológiai megoldások szolgáltatóival együttműködve (IKT, gépgyártás, automatizálás és egyéb megoldások).
Alkalmazások a minőség és az élelmiszer-biztonság hatékonyabb szabályozására.
A fejlett iparágakban alkalmazott módszerek (AI: mesterséges intelligencia, IoT, és egyéb Ipar 4.0 megoldások) adaptálása az élelmiszeripari és -kereskedelmi követelményeknek való megfeleléshez:
élelmiszerbiztonság és -minőség,
élelmiszerjog,
eredetiség,
élelmiszerbiztonsági szabványok - BRC, IFS, SQMS, stb.
Az élelmiszeripari vállalkozások, valamint a digitalizációs és Ipar 4.0 megoldásszolgáltatók közötti együttműködés koordinálása, partneri hálózat a különböző területek (élelmiszertudomány, megoldásszolgáltatók) szakértőivel.
Helyszíni felmérés termelőüzemekben a digitalizációs és költségcsökkentési lehetőségek meghatározására (technológiai, élelmiszerbiztonsági, higiéniai és műszaki szempontok).
Költségcsökkentési lehetőségek azonosítása egyedi módszerek és más iparágakban bevált technikák alkalmazásával.
Támogatás üzemi mérő és adatgyűjtő rendszerek tervezéséhez.
Tanácsadás a digitalizációs és Ipar 4.0 megoldások alkalmazási lehetőségeiről, az emberi hiba kiküszöbölése és a manuális műveletek hatékonyságának fokozása érdekében.
Oktatás a különböző fejlett technikák élelmiszeripari alkalmazásának alapjairól.
Pályázati lehetőségek azonosítása.
A Campden BRI Magyarország vonatkozó tapasztalatai:
Az élelmiszeripar igényeinek, problémáinak és az ezek kiszolgálására alkalmazható digitalizációs és Ipar 4.0 megoldások egymáshoz rendelése.
Az élelmiszeripari igények, valamint a digitalizációs és Ipar 4.0 megoldások gyűjteménye.
A költségcsökkentést és a hatékonyságnövelést célzó vállalati projektek az élelmiszeripar több területén (pl. hűtőipar, húsipar, sütőipar, édesipar).
Vonatkozó hazai projektek:
Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés (GINOP-2.1.7-15) – Egészséges táplálkozást elősegítő kenyér prototípusok fenntartható gyártása a tömegpiaci értékesíthetőség eléréséhez (Alba Kenyér Zrt, Székesfehérvár).o Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés (GINOP-2.1.7-15) – Egészséges táplálkozást elősegítő kenyér prototípusok fenntartható gyártása a tömegpiaci értékesíthetőség eléréséhez (Alba Kenyér Zrt, Székesfehérvár).
INCluSilver SilverBread és GreenBurger (HORIZON 2020 projekt) – Technológia- és termékfejlesztés az 50+ generáció számára fejlett informatikai megoldások használatával (Jász-Tész Kft., Alba Kenyér Zrt.).
Vonatkozó európai projektek:
Connsensys (COSME projekt) (Intelligens érzékelőrendszerek az élelmiszeripar számára),
S3Food (HORIZON 2020 projekt) (az élelmiszerfeldolgozó kis- és középvállalkozások modernizálása digitalizációs és Ipar 4.0 megoldások alkalmazásával),
“New professions and career paths in the food and drink industry: Delivering High-level Food Industry Skills in the Digital Economy” (EFFAT és FoodDrinkEurope projekt) (digitális szaktudás az élelmiszeriparban),
SweetVeg (EUREKA projekt) (A csemegekukorica és a paradicsom terméshozamának növelése és az élelmiszer-feldolgozók követelményeinek való megfelelés javítása precíziós mezőgazdasági módszerek alkalmazásával),
FoodManufuture (EU FP7 projekt) (A jövő élelmiszeripari gyárának megoldásai a határterületek bevonásával – IKT, automatizálás, mechatronika és egyéb módszerek),
FINISH (EU FP7 projekt) (a jövő internete az élelmiszeriparban),
GLOPACK (HORIZON 2020 projekt) (innovatív csomagolás RFID és digitalizációs megoldások alkalmazásával),
IMS Food (CORNET projekt) (az élelmiszeriparban alkalmazható költségcsökkentési technikák),
SKIN (HORIZON 2020 projekt) (rövid ellátási lánc ismeretek, innovációs hálózat, digitalizációs megoldások),
SmartAgriFood (EU FP7 projekt) (intelligens megoldások a biztonságos és egészséges élelmiszerek előállításához)
A Campden BRI Magyarország vezetésével a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének (FÉSZ, egykori ÉFOSZ) munkacsoportja kidolgozott egy önkéntes ipari fejlesztési és innovációs stratégiát a magyar élelmiszeripar modernizációjára a digitalizáció és az Ipar 4.0 alkalmazásával.
… és több mint 20 további nemzetközi projekt.
Bővebb felvilágosítás:
Berczeli Attila | Tel: +36 1 433 1476 | E-mail: attila.berczeli@campdenbri.co.uk |